Nadchodzi kolejna jesień, co u sporej ilości osób kojarzone jest z przyjściem nastroju zniechęcenia, zwanego popularnie chandra jesienną. Manifestuje się ta najczęściej ubytkiem samopoczucia, brakiem chęci do przeprowadzania powszednich funkcji, lub melancholią. Dlaczego tak jest?

Dla większości z nas zakończenie przyjemnego lata oznacza długi czas oczekiwania na następne wakacje. Rzutuje na to ponadto coraz gorsza się pogoda. Myśl o tym, jak długo należy czekać kolejnej wiosny, aż przyroda znowu obudzi się do życia, wywołuje to, że sami mamy ochotę zapaść w pewnego rodzaju spoczynek zimowy i wybudzić się w marcu. Jesienna markotność może pojawić się właściwie u każdego, są jednakże rozwiązania jak temu sprostać, albo zupełnie zapobiec jej. Ponad wszystko należy zgromadzić na czymś swą koncentrację w wolnych chwilach, może to być nasze hobby, umawianie się z kolegami, bądź aktywność sportowa, jaka wydobywa duże pokłady korzystnej siły. To idealny czas, by zmobilizować się do podejmowania się tego na co dotychczas nie wystarczało czasu, na przykład pójście na fitness na trampolinach albo inne preferowane ćwiczenia w grupie, poznawanie, obcego języka, czy inny kurs. Może być to świetne dopełnienie nastających długich wieczorów.

Winno się również pamiętać o niewielkich niespodziankach, nawet filiżanka pysznej kawusi, spożyta w ukochanym kubeczku, może zmienić nastrój. Porównywalnie funkcjonują niewielkie podarunki, które to można sobie przygotować, na przykład świeczki o aromacie, który to może budzić błogie wspomnienia powiązane z urlopem, czy interesująca książka, nowy kosmetyk.
Świetnym remedium jest słuchanie muzyki. Puszczanie sobie energetycznych melodii skutecznie usuwa melancholijne rozmyślania. Kojąco wpływa także włączanie rekordów z dźwiękami przyrody, które to łączą się z ciepłym latem. A przy słuchaniu muzyki polecamy sięgnąć po gorzką czekoladę. Właśnie czekolada podwyższa poziom endorfin, polepsza koncentrację, a zawarty w czekoladzie magnez koi stany stresowe. Kumulując się na drobnych przyjemnościach każdy z nas błyskawicznie zauważy, iż czas chandry jesiennej minie prędko, i kolejna wiosna zacznie przybliżać się do nas ogromnymi krokami.