Fachowe środki gaśnicze, to nie tylko branża jednostek straży pożarnej. Przecież każdy jest odpowiedzialny za zabezpieczenie swojego dobytku i swojego zdrowia. oraz naszej nieruchomości. Trzeba zatem wiedzieć, że nie wszystkie materiały gaśnicze są jednakże przeznaczone do wszystkich rodzajów pożarów.
Praktycy mają absolutną wiedzę o przeznaczeniu pojedynczych środków gaśniczych. Niestety spora część „zwykłych” obywateli takimi informacjami nie dysponuje, bo szczęśliwie rzadko spotyka nas klęska pożaru. Kiedy tylko się to wydarza dzwonimy natychmiastowo do straży pożarnej, a sami uciekamy z obszaru objętego pożarem. Czasem bywa jednak tak, iż natychmiastowo zanotowany ogień można zdusić przy zastosowaniu najzwyklejszych jednak fachowo dobranych materiałów żeby zapobiec intensyfikacji problemu. Trzeba również uruchomić system przeciwpożarowy. Oczywiście jednak najodpowiedniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zwyczajne unikanie niesienia ryzyka zaprószeniem ognia, lecz przecież nie każdą okoliczność zdołamy przewidzieć.
Elementarna systematyka materiałów do gaszenia pożarów
Woda – jest to najpopularniejszy i powszechnie wykorzystywany preparat podczas walki z ogniem. Należy pamiętać jednak, że powszechnie stosowana woda wcale nie może być używana do tłumienia pożaru: elektryki w budynku, nafty, benzyny, oleju napędowego, ropy, wszelkich wytworów, jakie przy kontakcie z H2O wytwarzają opary zapalne czy też wybuchowe.
Piana – jest zbudowana z małych bąbli gazu. Pewna ilość h2o w pianie hamuje wykorzystanie jej również do tłumienia pożaru ww. materiałów.
Dwutlenek węgla – jest to materiał przeciwpożarowy sprężony w stalowych butelkach oraz jest odpowiedni do usuwania wszystkich komponentów.
Halon – niepalna ciecz, niepalny płyn, który jaka również nadaje się do gaszenia różnego rodzaju pożarów. Jednak zastosowanie gaśniczego halonu w zamkniętych pomieszczeniach nie jest możliwe ponieważ tworzy się przy tym toksyczna para. na powstawanie toksycznej pary.
Proszki do gaszenia – są to związki, które odpowiednio dobrane mają za zadanie wstrzymanie reakcji spalania.