Każdy wie, jak niebezpieczne w skutkach mogą być wszelkie zatrucia czadem czy gazem – o nieuniknionej potrzebie instalacji wykrywacza gazu w pomieszczeniach kotłowni nie trzeba nikomu przypominać. Zdarza się jednak, że dobrze jest zainwestować też w dodatkowe zabezpieczenie, takie jak na przykład przenośny detektor gazu.

Zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim to, że wykazuje ono znacznie szersze przeznaczenie niż unieruchomione sensory. Tego typu wykrywacz może być wykorzystywany zarówno we wszystkich wnętrzach, na jachcie, jak i w garażu czy nawet w pojeździe o napędzie gazowym! Zachowa skuteczność we wszystkich miejscach, w jakich może pojawić się nawet najmniejsze podejrzenie szczelin w instalacji gazowej. Z pewnością stanowi obowiązkowy element zaopatrzenia w spółkach trudniących się montowaniem instalacji.

Każdy przenośny detektor gazu zasilany jest przy pomocy zwykłego akumulatora. Zakres naładowania komunikują różnokolorowe diody lub informacja widoczna na wyświetlaczu. Podobne akcesoria często są wyposażone w użyteczne wysięgi, które pozwalają na obserwację także w pozornie niedostępnych miejscach. Doskonale, jeśli przenośny detektor gazu ma już fabrycznie wbudowaną lampę LED, dobrze oświetlającą miejsce testu. W związku z tym, że te akcesoria szczególnie używane są podczas prac terenowych, warto wyposażyć je także w sprawny adapter dopuszczający ładowanie w pojeździe.

Przenośny detektor wielogazowy używany jest często w domach o ogrzewaniu gazowym, jakkolwiek do tego typu powołań słuszniejszym w większości przypadków będzie stacjonarny rejestrator, na przykład taki o zasilaniu sieciowym. Tego typu narzędzie pracuje bezustannie, wzbudzając w mieszkańcach poczucie bezpieczeństwa. Przez cały czas należy jednak pamiętać o dobrze przemyślanym montażu receptora oraz kompetentnym serwisie tego typu urządzenia.