Okres wegetacji roślin to okres obejmujący procesy życiowe od siewu do zbioru uprawianej rośliny. Długość trwania tego okresu zależy od gatunku rośliny, warunków klimatycznych, czy nawożenia. Najlepiej, jeśli czas wegetacji jest jak najdłuższy, wtedy można cieszyć się świeżymi warzywami dłużej.

Co możemy zrobić?

Aby wydłużyć okres wegetacji warzyw, trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Z pewnością sprzyja temu niska temperatura, nadmiar opadów oraz silne nawożenie azotowe. Aby uzyskać największe możliwe plony, trzeba wysiewać warzywa we właściwym czasie. Postępując zgodnie z kalendarzem siewu warzyw, mamy szanse na bogate plony jesienią. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre warzywa uprawiamy z siewu, a niektóre uprawiamy z rozsadów. Wiele warzyw można uprawiać pod osłonami, stawiając np. szklarnie ogrodowe. Można zastosować takie rozwiązanie nawet w niewielkim przydomowym ogródku. Warto się zdecydować na tego rodzaju osłony, ponieważ wydłużają one okres wegetacji warzyw.

Szklarnie ogrodowe najlepszym rozwiązaniem.

Uprawa warzyw pod osłonami z pewnością służy wydłużeniu okresu wegetacji, poprzez stworzenie dla nich specjalnego mikroklimatu, niezbędnego do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jest to szczególnie korzystne dla roślin wymagających wyższej temperatury, od tej panującej w naturalnych warunkach. Zaletą szklarni ogrodowych jest także fakt, że chronią rośliny przed szkodliwym promieniowaniem UV. Trzeba mieć na uwadze, że warzywa rosnące w szklarni powinny być właściwie nawadniane. Szklarnia jest także doskonałym miejscem do wzrostu rozsadów, zanim wsadzi się je do ziemi. Zarówno ogrodnicy uprawiający warzywa na większą skalę, jak i osoby uprawiające je na własny użytek, mogą zdecydować się na szklarnie ogrodowe. Obecnie na rynku mamy duży wybór szklarni, które różnią się od siebie rozmiarem, materiałem, z którego zostały wykonane oraz wieloma innymi udogodnieniami. Z pewnością każdy, kto chce uprawiać warzywa znajdzie odpowiednią szklarnię do swojego ogrodu.