Każdy salon samochodowy jest odpowiedzialny za kreowanie wizerunku swojej marki. Najczęściej bywa w to zamieszany także kraj, z którego pochodzi dana produkcja. Przyszłego właściciela kusi się wszystkie sposoby. Wygoda, szybkość, oszczędność, ergonomia i styl, a do tego made in… Cz rzeczywiście istnieje coś takiego, jak niemiecka solidność, amerykański rozmach, włoska stylistyka czy japońska precyzja?

Pierwszy samochód produkowany na skalę masową, Ford T, zjechał z taśmy montażowej w Stanach Zjednoczonych, ale większość firm, które na przestrzeni kilkunastu lat od tego wydarzenia podjęły rękawicę w innych krajach, do dziś dyktuje warunki na globalnym rynku. Stosunkowo późno zaczęła się motoryzacyjna ekspansja w Kraju Kwitnącej Wiśni, za to od razu na dużą skalę. Japońskie marki, takie jak Toyota, Honda, Mazda, Mitsubishi, Suzuki, Nissan czy Subaru, po II wojnie światowej zapracowały na opinię niezawodnych aut opartych na innowacyjnych technologiach. Co ciekawe, nie byłoby ekspansji tej motoryzacji, gdyby nie decyzja USA o demilitaryzacji Japonii po wojnie i przekształceniu produkcji zaawansowanych technologicznie zakładów zbrojeniowych i lotniczych w bardziej pokojową.

Subaru – marka, która zapoczątkowała kilka sztandarowych technologii

Jeśli sięgniemy do historii, to właśnie samochody Subaru, których produkcja została zainicjowana przez najpotężniejszy japoński koncern Fuji, wyjechały na drogi jako pierwsze z napędem na przednią oś czy cztery koła. Jeżdżący do dziś (już w piątej generacji) z zestawem wielu nowatorskich części Subaru Forester to jeden z pierwszych SUV-ów, który ujrzał światło dzienne. Samochody, których konstrukcje naśladował później cały świat, musiały okazać swą technologiczną przewagę. Kolejny etap kreowania japońskiego cudu motoryzacyjnego to rozwiązania z dziedziny zaawansowanej elektroniki, zastosowane w kolejnych modelach.

Za co podziwia się japońskie auta w różnych częściach świata?

Długowieczne, rzadko ulegające awarii, niezawodne i komfortowe w użyciu – japońskie samochody zyskały uznanie i znakomitą opinię pod każdą szerokością geograficzną. Nic dziwnego, że dziś kolejne marki uchodzą za liderów w dziedzinie konstrukcji samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym. Znów Japonia znajduje się na czele peletonu innowatorów w dziedzinie motoryzacji. Auta pochodzące z pracowni w tym kraju nieodmiennie uchodzą za precyzyjne, niezawodne i długowieczne, nawet gdy weźmiemy pod uwagę skomplikowanie współczesnych rozwiązań technologicznych.