Musisz mocno zadzierać głowę, aby zobaczyć swój sufit, a zawieszenie firanek bez drabiny, np. z krzesła nigdy nie będzie możliwe. Tak, jesteś szczęściarzem, który ma bardzo wysokie mieszkania. Spotkać je można nie tylko w kamienicach, ale również w nowoczesnych dużych domach, z klatką schodową. Jak opanować takie wnętrze?

Są dwa główne sposoby na wysokie sufity – możemy zrobić gruntowny remont lub pobawić się dodatkami. Nie łudźmy się, że któreś z tych rozwiązań będzie mniej absorbujące. Remont to bałagan, robotnicy w domu i mnóstwo decyzji. Dobór dodatków to tona stron internetowych do przejrzenia, kilka sklepów do odwiedzenia, a nawet wizyta u dekoratora wnętrz. Decyzje należy podjąć, rozpatrując możliwości naszego mieszkania.

Antresola dodatkowa przestrzeń

Antresola to inaczej półpiętro, czyli pomieszczenie mieszkalne, biurowe, magazynowe. Może być jedno- lub kilkupokojowe, wydzielone z przestrzeni bardzo wysokiego pomieszczenia, nie ma znaczenia czy mieszkamy na parterze, czy na piętrze, czy może chcemy stworzyć antresolę na hali przemysłowej. Nie stanowi osobnej kondygnacji, ale znacznie zwiększa przestrzeń użytkową.

Prawo budowlane mówi, że antresola to górna część kondygnacji znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim. Antresola musi być mniejsza od powierzchni pomieszczenia, w którym została wydzielona, ponadto musi być nie zamknięta, czyli nie może być jakby dodatkowym piętrem. Na antresoli możemy mieć wszystko – sypialnię, biuro, dodatkowy nieco mniejszy pokój – co tylko się nam zamarzy. Na górę zazwyczaj prowadzą lekkie schody wykonane z drewna lub metalu. Antresole dla bezpieczeństwa powinny mieć barierkę, tak aby nikt nie spadł. Takie zabezpieczenie jest niezbędne, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Antresole czasami pełnią funkcję pawlacza, ponieważ czasem pomieszczenia są wysokie, ale nie aż tak bardzo, aby po antresoli dało się chodzić w normalnej pozycji. W takim przypadku jest to dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Podwieszane sufity do zadań specjalnych

Podwieszane sufity są skutecznym sposobem na ukrycie pod stropem wszelkiego typu instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i poprawy optymalnej akustyki pomieszczenia. Pozwalają też lepiej ogrzać pomieszczenie. Zgodnie z prawami fizyki ciepło idzie do góry, przez co przy wysokich pomieszczeniach potrzebujemy bardzo dużo energii, aby zrobiło się w nich ciepło. Podwieszane sufity niejako zmniejszają tę przestrzeń, przez co łatwiej i taniej możemy zadbać o prawidłową temperaturę. Podwieszane sufity różnią się sposobem wykończenia krawędzi poszczególnych paneli. Pod tym względem można je podzielić na trzy grupy: panele sufitowe z konstrukcją widoczną, z konstrukcją widoczną częściowo oraz sufity, których konstrukcja jest całkowicie ukryta.

Długie lampy i żyrandole nowoczesne

Do wysokich pomieszczeń najczęściej wybierane są żyrandole nowoczesne i wysokie lampy stojące. Żyrandole nowoczesne muszą być wyposażone w długi zwis nawet do dwóch metrów o regulowanej długości. Kiedy pomieszczenie, które chcemy urządzić, jest nie tylko wysokie, ale także duże powinniśmy stawiać w strategicznych miejscach również lampy stojące o sporej szerokości i takie, które odbijają znacznie światło np. lampy i żyrandole nowoczesne z kryształu. Jeśli zdecydujemy się na lampy LED-owe, musimy liczyć się z tym, że będzie ich potrzeba więcej niż zwykłych lamp. Na ścianach doskonale sprawdzą się kinkiety – są doskonałym uzupełnieniem żyrandoli – mogą służyć do oświetlenia przestrzeni zarówno do czytania, jak i po prostu do ozdoby ściany. Lampy stojące w dużych i wysokich pomieszczeniach mogą mieć ogromne abażury o przeróżnych formach. W takich sytuacjach lampa to nie dodatek, tylko ogromny element, który przyciąga uwagę i daje mnóstwo światła.