Ułatwienie życia najbliższym z niepełnosprawnością ruchową w głównej mierze opiera się o zwapnienie im odpowiednich warunków życia i opieki. Niestety brak fachowego doświadczenia członków rodziny sprawujących opiekę nad taką osobą, wydłuża i utrudnia każdą czynność, jaką należy wykonać przy chorym. W jaki sposób można ułatwić życie chorym najbliższym?

Opieka nad osobą niepełnosprawną – dzięki niej może ona czuć się swobodnie

Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo obejmuje mnóstwo różnych czynności: od jej przemieszczania i karmienia, aż po mycie, przebieranie i wykonywanie najróżniejszych ćwiczeń rehabilitacyjnych z pacjentem. Jeśli wnętrza domu lub mieszkanie nie są przystosowane do tego typu działań, opieka nad osobą z dysfunkcją może być bardzo uciążliwa i trudna dla opiekuna oraz dla samego pacjenta. W takim przypadku warto dostosować pomieszczenia dla potrzeb takich osób, a pomocne w tym przypadku są przedmioty i akcesoria, dzięki którym niepełnosprawny może samodzielnie poruszać się na wózku, jak również być niezależnym od opiekuna. Szczególną uwagę należy poświęcić na to, aby tak dostosować pomieszczenie kąpielowe, aby można było stwierdzić, że jest to łazienka dla niepełnosprawnych – czyli dostosowana do ich potrzeb.

Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie akcesoria ułatwią życie chorym najbliższym?

Jedną z czynności, które stanowią kłopot dla osób niepełnosprawnych, jest właśnie kąpiel – niezależnie od tego, czy odbywa się ona pod prysznicem, czy w wannie. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być tak zaprojektowana, aby ułatwić zarówno samodzielne mycie ciała osobom z pewnymi dysfunkcjami, jak i (w razie potrzeby) wykonywanie tych czynności przez opiekunów osób chorych. W związku z powyższym warto zadbać o to, aby:

Podstawowe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych zawierało uchwyty łazienkowe. Są one produkowane w różnych wielkościach i kształtach, więc z całą pewnością każda osoba niepełnosprawna znajdzie model odpowiedni dla swoich preferencji. Uchwyty łazienkowe montuje się przeważnie na ścianie przy wannie lub na jej brzegach (tak, aby ułatwić korzystanie z wanny czy kabiny prysznicowej).

Urządzenia wspomagające samodzielną kąpiel osoby niepełnosprawnej, czyli ławeczki kąpielowe. W zależności od potrzeb mogą to być specjalne taborety i stołeczki kąpielowe do wanny lub siedziska kąpielowe pod prysznic, które montuje się bezpośrednio do ściany.