zwrot podatku z zagranicy

Pracując za granicą, może pojawić się wiele problemów, gdy rozliczamy się w Polsce. Przede wszystkim problematyczne może okazać się podwójne opodatkowanie, którego jednak czasem da się uniknąć, o czym niestety nie wie wiele osób. Dlatego wytłumaczymy tutaj czym jest podwójne opodatkowanie.

Zwrot podatku z zagranicy – na co uważać?

Polska ma bardzo dokładnie opisane wymagania co do osób, które pracują i zarabiają za granicą. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać, że według art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, jest tak że, jeśli jakakolwiek osoba fizyczna posiada polską rezydencję podatkową, to automatycznie podlega ona opodatkowaniu od wszelkich swoich dochodów, niezależnie od miejsca. Nie możemy więc wyjechać po prostu za granicę i nie odprowadzać podatków w Polsce, jeśli jesteśmy polskim podatnikiem. Jednak ze względu na to, że pracujemy w danym Państwie może być tak, że będziemy najpierw odprowadzać podatek dla Państwa, w którym pracujemy, a potem jeszcze w Polsce. W celu uniknięcia takiego zabiegu, musimy się upewnić co do kilku spraw.

W jaki sposób nie płacić podwójnego podatku:

  • jeśli przestrzegamy umowy, która traktuje o unikaniu podwójnego opodatkowania (szacuje się, że zazwyczaj jest to 183 dni).
  • gdy środki są wypłacane przez miejscowego pracodawcę,
  • gdy koszty ponosi zakład, a pracodawca ten zakład utrzymuje w innym państwie,

Jak widzimy istnieją metody, które pozwalają nam na uniknięcie podwójnego opodatkowania, jednak nie znaczy to, że zwrot podatku z zagranicy jest prosty i nie posiada jeszcze wielu innych nieprzyjemnych pułapek. Bardzo ważne jest, żeby rozliczając się z zarobków zagranicznych, na samym początku skonsultować się z osobą, która dobrze się na tym zna. Bardzo wiele księgowych oferuje tego typu usług za wcale nieduże pieniądze.

Jakie konsekwencje mogą nas spotkać, jeśli źle rozliczymy nasze dochody?

Największym problemem jaki może się tutaj pojawić jest to, że możemy zostać oskarżeni o ukrywanie dochodów uzyskanych za granicą, w celu uniknięcia podatków. Zwrot podatku z zagranicy jest bardzo surowo sprawdzany przez urzędy, przez co ukrywanie czegokolwiek nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zostaniemy złapani na takim procederze, to może podlegać karze grzywny do 720 stawek dziennych. Inną karą jest pozbawienie nas wolności do trzech lat, a czasem nawet możemy zostać poddani obu karom. Dlatego zwrot podatku musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, ponieważ nasza pomyłka może być zinterpretowana jako próba oszustwa.