gumy-treningowe

Gumy oporowe w treningu wykorzystywane są od bardzo dawna. Zaczęło się od therabandów i rehabilitacji, przez mały domowy sprzęt o dużym oporze, czyli ekspandery, a kończy się na powerbandach wykorzystywanych do treningu zawodowców. Podpowiadamy, jak ćwiczyć z gumami, by wykorzystać ich potencjał.

Gumy treningowe – sposób na większe obciążenie

Zwiększenie obciążenie są podstawowym i najpopularniejszym celem w jakim sięgamy po gumy oporowe. Po pierwsze zyskujemy bardzo fajny, bo narastający rodzaj oporu, a podrugie sprzęt ten jest stosunkowo tani, łatwo dostępny i zajmuje niewiele miejsca. Opór gumy może nam zastąpić żelastwo z siłowni, gdy te są poza naszym zasięgiem, ale też nieco zmieni specyfikę samego treningu. Gumy treningowe mają to do siebie, że ich opór rośnie wraz z naciągiem gumy. Dla przykładu omówmy przysiad. Największe trudności w tym ćwiczeniu pojawiają się na samym dole, a im wyżej tym łatwiej jest skończyć powtórzenie. Korzystając z gumy powerband, na dole będzie nam najłatwiej, bo opór gumy będzie najmniejszy, a im wyżej i im więcej mięśni będzie się angażować w ruch, tym będzie nam łatwiej. Dzięki temu możemy pracować nad zakresem ruchu, nie rezygnując z treningu oporowego.

Gumy treningowe – sposób na ułatwienie ćwiczenia

Wiesz już, że opór gumy narasta wraz z jej obciążeniem. Powiedzieliśmy Ci jak to wpłynie na odczucie oporu podczas treningu i jak to wykorzystać w zastępstwie ćwiczeń z ciężarami. Ale to nie wszystko, bo narastający opór gumy możesz wykorzystać, żeby sobie część ćwiczeń ułatwić. Najczęściej gumę wykorzystuje się do podciągania i pompek. Odpowiednio zamontowana pomoże Ci rozpocząć koncentryczną fazę ruchu, a więc po prostu podniesie za Ciebie część Twojego ciężaru, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wykonać zadanie w pełnym zakresie. Wraz ze wzrostem swoich możliwości możesz stopniowo zmniejszać opór gumy, lub zmodyfikować sposób jej zawieszenia, tak by coraz mniej Ci pomagała.

Gumy treningowe – sposób na poprawę czucia miesniowego

Gumy treningowe to świetny sposób nie tylko na manipulacje oporem podczas treningu, ale też na naukę prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Ile raz słyszałaś od prowadzącego zajęcia słowa w stylu: kieruj łokcie na zewnątrz, kolana nie schodzą się do środka, czy wkręć dłonie w podłogę? Pewnie sporo, ale dla części osób taka komenda to za mało. Sposobem na to może być nawet lekki mini band, którego lekki opór będziemy czuć prawidłowo wykonując ćwiczenie, a kiedy zgubimy właściwy tor, to guma się poluzuje dając na sygnał do korekty.