porady prawne kraków

Codziennie spotykamy się z setkami formalności, które niejednokrotnie wymagają znajomości przepisów prawnych. Zdarzają się też sytuacje losowe, w których potrzebujemy reprezentanta przed sądem. Najczęściej wpisujemy wówczas w wyszukiwarkę Google frazy takie jak porady prawne Kraków czy Łódź, dzięki czemu zapoznać się możemy z setkami ofert. Kiedy warto sięgnąć po pomoc prawnika?

Sprawy rozwodowe i alimentacyjne

Jest to jedna z najczęstszych sytuacji, kiedy sięgamy po pomoc prawną. Sprawa rozwodowa to wydarzenie, które wywołuje wiele silnych emocji w każdym człowieku, dlatego warto jest skorzystać z pomocy kogoś, kto naszą sytuację oceni obiektywnie. Pomoc prawnika opiera się wówczas na przygotowywaniu pozwu rozwodowego, założeniu akt sprawy, gromadzeniu dokumentów i dowodów oraz na bieżącym udzielaniu porad prawnych. Prawnik staje się przedstawicielem naszych interesów przed sądem, dlatego tak ważne jest zaufanie jego doświadczeniu. Co więcej, sprawy rozwodowe najczęściej związane są z podziałem majątku i sprawą alimentacyjną. Mnogość przepisów prawnych sprawia, że bez pomocy prawnika, sprawa może zostać rozstrzygnięta nie po naszej myśli, czego konsekwencje odczuwać możemy całe późniejsze życie.

Dziedziczenie oraz sprawy spadkowe

Prawo spadkowe to jeden z najstarszych działów prawa cywilnego. Reguluje on wszystko, co związane jest z przejściem praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Spadek obejmuje więc nie tylko dobra materialne, jak mieszkania czy fizyczny majątek, ale także zobowiązania finansowe. Wynikająca z tego zawiłość przepisów prawnych sprawia, że sprawy spadkowe bardzo często wymagają skorzystania z pomocy prawnika. Co więcej, niejednokrotnie zdarza się, że nie jesteśmy świadomi tego, że jesteśmy spadkobiercą lub nie wiemy, co wchodzi w skład spadku. Nie wiemy wówczas jak się zachować czy przyjmować spadek, odrzucić go, a może jest jeszcze jakaś możliwość? Tego typu pytania zadaje sobie każdy spadkobierca, dlatego jeśli Ty również nie znasz odpowiedzi na te pytania – skorzystaj z pomocy prawnika.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u prawnika?

Pierwsza wizyta u prawnika wywołuje wiele emocji, dlatego dobrze się do niej wcześniej przygotować. Przede wszystkim postaraj się ułożyć sobie w głowie chronologicznie całą sprawę, z którą przychodzisz do prawnika. Zapisz wszystkie fakty, o których sobie przypomnisz. Pamiętaj, że czasem to, co wydaje się nieistotne, dla prawnika okazać się może kluczowym, a nawet przełomowym faktem. Warto przygotować sobie wcześniej także zbiór pytań do prawnika, nawet gdy dotyczą one kwestii pobocznych lub sprawiają wrażenie nie związanych z głównym tematem. Przed pierwszą wizytą u prawnika obowiązkowo należy przygotować wszystkie posiadane dokumenty, które mają związek ze sprawą – od aktu małżeństwa przez akt zgonu czy wszelkiego rodzaju umowy. Zebranie dokumentów w jedno miejsce i przedstawienie ich prawnikowi pozwoli ustalić mu stan faktyczny sytuacji.