przewijak na łóżeczko

Przewijanie niemowląt jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych kwestii codziennej higieny dziecka. Metody przewijania, które stosowane były jeszcze kilka lat temu, obecnie niejednokrotnie uchodzą za błędne. Umiejętne układanie, podnoszenie oraz zapinanie pieluszki maluszkowi ma duży wpływ na odpowiednie funkcjonowanie jego ciała w przyszłości. W związku z powyższym rodzi się jedno bardzo ważne pytanie — skoro przewijanie jest takie ważne, to jaki przewijak na łóżko będzie najbardziej odpowiedni, miękki czy twardy?

Przewijak na łóżeczko i nie tylko — na czym przewijać niemowlaka?

Przewijak na łóżeczko obecnie uznaje się za konieczne akcesorium każdej wyprawki noworodka. Jego podwyższone boki gwarantują maluszkowi bezpieczeństwo, natomiast wbudowana folia umożliwia zachowanie bardzo higienicznych warunków przewinięcia dziecka. Ich szeroki wybór umożliwia również dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Przewijak miękki i twardy — który lepszy?

Tradycyjny przewijak na łóżeczko zazwyczaj może występować w jednym z dwóch standardowych rozmiarów. Każdy z nich dopasowany jest do wielkości łóżeczek dziecięcych, jak również komód do przewijania. Wielokrotnie producenci oferują jeden model w dwóch wariantach: w wersji miękkiej i twardej. Różnią się one jedynie tworzywem, z którego zostały wykonane. Przewijaki miękkie przeznaczone są do przewijania na komodzie. Twarde podłoże komody znacznie usztywnia konstrukcje i umożliwia wygodne przewinięcie dziecka, jak i jego pielęgnację. Przewijaki twarde powstały tak, aby z łatwością zamontować je na większości łóżeczek dziecięcych. Posiadają stópki, które zabezpieczają przed zsunięciem się z ramy łóżeczka, jak i również wyprofilowane i wzmocnione boki. Warto wiedzieć, że takie twarde nakładki to tańsze rozwiązanie w odniesieniu do ich miękkiego odpowiednika.

Czy pokrowiec na przewijak jest konieczny?

Poza standardowym przewijakiem na łóżeczko czy komodę, wiele sklepów oferuje również pokrowce na tego typu akcesoria. Nie są one niezbędnym elementem wyprawki niemowlaka, jednak wielu świeżo upieczonych rodziców korzysta z takiego rozwiązania. Wszystko zależy od rodzaju materiału, z którego został wykonany taki pokrowiec. Często wykorzystywany do ich uszycia są bambus i naturalna frotta. To świetne tkaniny, które doskonale sprawdzają się w przypadku wrażliwej skóry malucha. Cechują się właściwościami antybakteryjnymi oraz antygrzybicznymi, świetnie pochłaniającymi wilgoć. Niemowlaka. Je ślizga się po powierzchni przewijaka, a w dodatku przewijanie odbywa się w całkowicie higienicznych warunkach. Brudny pokrowiec wystarczy zdjąć i wyprać. Nie ma potrzeby czyszczenia całego przewijaka.

Przewijak niedostosowany do wieku dziecka może wiązać się z ryzykiem wypadnięcia maluszka, a kiepskiej jakości materiał przyczynia się do powstania odparzeń na jego delikatnej skórze. Właściwe przewijanie niemowlaka gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę zarówno samemu dziecku, jak i jego rodzicom. Usytuowany zbyt nisko może powodować bóle pleców, jak i również niepotrzebne podnoszenie nóżek maluszka. Zaleca się więc podejść do zakupu przewijaka świadomie i przemyślanie.