W trosce o środowisko, ale i o własną wygodę coraz więcej osób decyduje się na instalacje gazowe. Jednak chcąc korzystać z tego rozwiązania jak najpełniej i najbezpieczniej, warto pamiętać o tym, że obok instalacji zawsze powinien znajdować się system detekcji gazu. To ma niepodważalne znaczenie.

 

Czy wygoda równa się bezpieczeństwo?

 

Tak – instalacje gazowe są bezpieczne, ale tylko i wyłącznie wtedy gdy ich wykonaniem zajmują się profesjonaliści, odpowiednio do tego przygotowani. Tak samo ważne jest to, by poprawność instalacji i działania instalacji była właściwie zweryfikowana.

W trakcie takiej weryfikacji inżynier przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa urządzenia w Twoim domu weźmie pod uwagę szereg czynników. Obejmuje to między innymi konfigurację urządzenia, aby zapewnić prawidłowe spalanie gazu.

Inżynier sprawdzi również, gdzie znajduje się urządzenie. Szczególną uwagę zwraca się na odpowiedniość pomieszczenia i stabilność urządzenia. Zostaną również sprawdzone połączenia z przewodami gazowymi, podobnie jak poziom wentylacji w pomieszczeniu. Będzie to musiało być na poziomie odpowiednim dla konkretnego urządzenia.

Jeśli urządzenie ma komin lub kanał dymowy, zostanie to również sprawdzone. Obejmuje to ogólne kontrole operacyjne oraz kontrole blokad. Na koniec sprawdzane są wszystkie urządzenia bezpieczeństwa, takie jak system detekcji gazu, aby upewnić się, że są w dobrym stanie technicznym.

Kontrola bezpieczeństwa instalacji gazowej, jak i systemu detekcji gazu są równie ważne i są konieczne do przeprowadzenia, aby mieć pewność, że wygoda nie będzie mieć miejsca kosztem bezpieczeństwa.

 

Czy są jakieś zagrożenia?

 

Ogólnie opinia publiczna na temat gazu ziemnego jest taka, że jest to bezpieczny i niezawodny produkt do stosowania w ogrzewaniu pomieszczeń. Bardzo niewiele słychać na temat zagrożeń, ponieważ rzadko można usłyszeć o incydencie lub eksplozji spowodowanej gazem, jednak system detekcji gazu warto mieć, bo ryzyko incydentu zawsze będzie występować w mniejszym lub większym stopniu. Bezpieczeństwo instalacji gazowych ma ogromne znaczenie dla właścicieli i zarządców budynków.