Samo chrapanie nie jest chorobą, może być jednak jej symptomem. Chrapanie polega na wydawaniu podczas snu głośnych dźwięków, niedających często spać domownikom. Sam chrapiący najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapie. Zdecydowanie częściej chrapanie dotyczy mężczyzn, niż kobiet.

Przyczyny bezdechu sennego

Najczęściej przyczyną chrapania jest otyłość. Osobom otyłym ciężej się oddycha, gdyż ich drogi oddechowe są uciskane mocniej, niż drogi oddechowe człowieka o prawidłowej masie ciała. Tak jest też podczas snu. Często chrapanie dotyczy też osób palących papierosy oraz takich, które nadużywają alkoholu. Położenie się spać pod wpływem alkoholu potęguje chrapanie. Dodatkowo infekcja dróg oddechowych również może przyczynić się do chrapania. Przyczyny chrapania mogą być jednak bardziej poważne, a samo chrapanie jest wtedy tylko objawem poważniejszej dolegliwości. Osoby chrapiące zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że mogą cierpieć na obturacyjny bezdech senny. Polega on na tym, że ściany oddechowe zapadają się, a przez to chory nie może oddychać. Do płuc dociera mniej powietrza. U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny nawet do kilkunastu razy na godzinę dochodzi do trwającej około 10 sekund przerwy w oddychaniu. Wtedy chory często gwałtownie budzi się, nie mogąc złapać oddechu. To wpływa na jakość jego snu, a pośrednio również na jakość całego życia. Obturacyjny bezdech senny to poważna dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Przyczyną chrapania często jest również skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki, lub inne nieprawidłowości występujące w budowie dróg oddechowych. Chrapanie pojawia się nie tylko u dorosłych, ale czasem również u dzieci. Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest infekcja dróg oddechowych, a także przerost trzeciego migdałka, czy alergia.

Diagnostyka i leczenie

Aby sprawdzić, czy nasze chrapanie jest wynikiem poważniejszej choroby, powinniśmy udać się do lekarza. Istnieją specjalne miejsca, gdzie bardzo dokładnie monitorowany jest sen chorego, co pozwala na odkrycie przyczyny chrapania. Jeśli przyczyną chrapania jest obturacyjny bezdech senny, najczęstszą i skuteczną metodą leczenia jest zastosowanie aparatów CPAP. W przypadku krzywej przegrody nosowej ulgę może przynieść zabieg chirurgiczny.