Po zjedzeniu dań z glutenem występują u Ciebie objawy uczuleniowe to przejaw, że należy przejść na dietę bezglutenową. Przeważnie są to wykwity na skórze, które błyskawicznie rozpozna lekarz. Inny znaczący objaw nietolerancji przez organizm glutenu to reakcja ze strony układu pokarmowego. Występują wtedy wzdęcia, nadmierne gazy, nudności i inne. W przypadku domniemania alergii na gluten należy udać się do gastrologa, który zaleci potrzebne badania. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, zaleca się rozpoczęcie diety bezglutenowej.
Co to jest gluten a także gdzie się znajduje?
Glutenem określamy proteiny mieszczące się w różnych odmianach zboża. Dlatego też dieta pozbawiona glutenu musi być pozbawiona wszelkich produktów z ich dodatkiem. Należą do nich między innymi: pieczywa, mąka pszenna, sosy z dodatkiem mąki pszenicznej, orkisz, jęczmień, żyto.
Jadłospis bezglutenowy to kuracja wykluczeniowa, która wyłącza z konsumowanej żywności wyroby posiadające białka glutenu. Wykorzystywana jest przede wszystkim w ciągu terapii celiakii. Choroba owa będzie dla wielu permanentną nietolerancją glutenu, która powoduje zmiany w jelicie cienkim. Celiakia jest chorobą o źródle autoimmunologicznym.
Komponowanie diety bezglutenowej?
Na początku kluczowe będzie gruntowne porzucenie przetworów z glutenem. Powinno się je wymienić na przetwory go nieposiadające. Dieta pozbawiona glutenu polega na odrzuceniu mąki pszennej, żytniej, orkiszowej oraz wymiana jej na ryżową, lub kukurydzianą. Nietolerujący gluten nie muszą rezygnować z niektórych zbóż, jest to m.in. owies. Owies to zboże bezglutenowe. Jednak z powodu tego, iż część upraw owsa mieści się blisko upraw pszenicy, dlatego w artykułach z tego owsa mogą znajdować się mikroskopijne ilości glutenu. Całkowicie oczyszczona z glutenu mąka owsiana powinna być specjalnie oznakowana.
W trakcie zakupów trzeba dokładnie czytać etykiety produktów. Będąc na diecie bezglutenowej masz mniejszą podaż energetyczną, dlatego należy uzupełniać ilość węglowodanów. Istnieje wiele artykułów np. makarony, które nie mają glutenu a także dostarczają prawidłową ilość węgli. Asortyment zdrowej, czy bezglutenowej żywności jest zasobny.
To w ogóle nie jest tak skomplikowane, jak się może wydawać! Jeśli mamy zastrzeżenia należy się konsultować z dietetykami, albo sprzedawcami. Warto wypatrywać artykuły sygnowane zielonym przekreślonym kłosem. Owy znak to bezpieczeństwo producenta. Jest on atestowanym znakiem, który określa bezpieczeństwo żywności bezglutenowej.