Wybór właściwego materaca to bardzo ważne zadanie dla wszystkich rodziców. Jest to związane z tym, że małe dziecko większą cześć dnia przesypia, dlatego musi mieć zapewnione ciepło oraz wygodę. W taki sposób dobrze odpoczywa oraz prawidłowo się rozwija. Materac, prześcieradła z gumką oraz właściwa pościel to podstawa.

Podstawowe zasady w trakcie wyboru materaca

Ludzie czynią wszystko, aby ich życie było możliwie jak najprzyjemniejsze oraz najbardziej wygodne. Właśnie z tego względu wybór materaca jest tak ważny. Sen w życiu każdego z nas odgrywa bardzo ważną rolę, jednakże nie tak istotną jak w przypadku małych dzieci. Jeśli dziecko dobrze śpi, nie ma większych problemów ze skupieniem uwagi, nie jest marudne oraz spędza każdy dzień na zabawie oraz nauce. Dlatego konieczne jest nabycie najlepszej jakości materaca, który posiada też szereg innych zalet. Przede wszystkim umożliwia dobry rozwój sylwetki, brak problemów z plecami oraz innymi partiami ciała. Oprócz tego prześcieradło z gumką, kołdra, poduszka oraz poszewki, gdyż bez nich nie objedzie się żaden mały poszukiwacz przygód.

Na dzień dzisiejszy na rynku dostępnych jest wiele różnych materacy, które mają inne parametry, cechy charakterystyczne oraz oczywiście jakość. Materac powinien przede wszystkim być dopasowany do potrzeb jego użytkownika. Dziecko nie jest w stanie się wypowiedzieć, ale rodzice muszą zdać się na własny instynkt i wybrać odpowiedni model dla pociechy. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę jego rozmiar oraz fakt czy ma być on miękki czy raczej twardy. Materac musi być dopasowany specjalnie do dziecka, które będzie na nim spało. Całkiem inny materac trzeba nabyć dla pół rocznego dziecka, a co innego dla pociechy, która chodzi już do przedszkola. Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się nabycie materac o wymiarach 120 x 180 cm, albo 120 x 200 cm. Chodzi nie tylko o oszczędność, ale zapewnienie również większego komfortu w trakcie spoczynku oraz więcej miejsca. Dobrej jakości materac, a dla niego odpowiednie prześcieradła z gumką i każda noc będzie przespana bez niepotrzebnego wiercenia się oraz pobudek.

Wypełnienie materaca – istotna decyzja

Materace różnią się między sobą również wkładem. Na dzień dzisiejszy możemy wybierać wśród mat kokosowych, hydrożeli, wełny owczej, dostępna jest również owata. Mata kokosowa to najbardziej naturalny materiał jaki można wybrać. Do jego wykonania korzysta się ze skorup orzecha kokosowego. W jego przypadku możliwe jest wybranie stopnia twardości dla nabytego materaca. Materac wykonany z kokosa jest przede wszystkim bardzo wytrzymały i sprawdza się przez długi czas. W związku z tym, że materiał jest całkowicie naturalny czasem pojawia się grzyb oraz pleśń – wtedy trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Oprócz tego część dzieci po spaniu na macie z kokosa będzie zmagało się z uczuleniem. Właśnie dlatego jest to dobry materac, ale pod żadnym względem nie jest wolny od wad.

W dalszej kolejności należy omówić hydrożel, który słynie przede wszystkim z właściwości termoregulujących. Sprawdzi się dobrze w przypadku dzieci, które zmagają się z problemem potliwości oraz przegrzewają się w trakcie spoczynku. Obniża on temperaturę ciała oraz orzeźwia, dlatego nie ma lepszego wyboru na sezon letni, kiedy to upał daje się we znaki. Ten rodzaj nie sprawdzi się w przypadku niemowlaków i bardzo małych dzieci, gdyż funkcje regulacyjne w ich przypadku są zbędne.

Można też nabyć materac wykonany z wełny owczej. Wśród cech charakterystycznych należy wymienić przede wszystkim zapewnienie ciepła, które jest jakże pożądane w zimie czy jesieni. Oprócz tego materac tego typu nie wywołuje alergii, czyli może na nim spać każde dziecko.

Z kolei owata to materiał poliestrowy, który w dotyku przypomina mięciutką tkaninę. Sprawia, że materac jest jeszcze puszystszy, dzięki czemu następuje ograniczenie przepływu powietrza. To swego rodzaju uniwersalny materac, który nie wpływa na jakość oraz postawę snu.

Kiedy już idealny materac został wybrany konieczne jest nabycie prześcieradła z gumką oraz pozostałych elementów wykorzystywanych w łóżku. Dobrej nocy!