Domki letniskowe wykonane z drewna są chętnie wybierane przez wielu turystów, dbających o wypoczynek i prywatność, których nie zdołaliby osiągnąć, mieszkając np. w namiocie. Zakup domku z pewnością im się opłaci – szczególnie gdy planują zainwestować w swoją działkę.

Niewielu z nas tak naprawdę wie, że na domki z drewna, niemające bezpośredniego kontaktu z podłożem, nie trzeba mieć pozwolenia. Z tego właśnie powodu spore grono działkowiczów ostatecznie decyduje się na mobilne domki – posadowione na kółkach czy bloczkach. Druga, tak samo kluczowa rzecz, to wyposażenie domku – warto sprawdzić, czy w pierwotną cenę wliczone zostały już impregnacja, elementy umeblowania, sprzęt AGD itd. W różnego rodzaju domkach drewnianych umieszczonych na bloczkach często pomija się te elementy.

Domy drewniane stacjonarne, fundamentowane, są nieco trudniejsze w utrzymaniu i przede wszystkim musimy posiadać na nie pozwolenie. Łatwiej je jednak przysposobić na zimę, założyć nagrzewanie itd. Ścianki muszą być odpowiednio grube prawidłowo zaizolowane zaopatrzone w system wentylacji i spełniające szereg wymagań pokrycie dachowe. Tak samo istotne będzie to, by ciepło nie miało możliwości uciekać przez podłogę. Można też domek przystosować jedynie na sezon letni. Zwolni nas to z problemu zadbania o ogrzewanie – wystarczy wyposażyć go w szerokie okna i atrakcyjną fasadę. Do wznoszenia takich chatynek przeznacza się zazwyczaj niedrogie drewno, takie jak sosnę, świerk czy iglaki skandynawskie.

O czym jeszcze na pewno warto pamiętać? Wyjątkowo ważnym modułem każdego domku drewnianego jest taras. Zapewne każdy, kto wyczekiwał lata przez długie miesiące, chętnie spędzi jak najwięcej czasu na powietrzu. Zdecydowanie najlepiej, by otulał dom z dwóch stron lub nawet go otaczał – takie rozwiązanie umożliwiłoby wybór słonecznego miejsca.