W czym kryje się wyjątkowość murali?

Najprawdopodobniej każdemu zdarzyło się kiedyś stanąć przy interesującej fasadzie budynku ozdobionej kolorową farbą. Rozległe dzieła sztuki olśniewają i potrafią istotnie pozytywnie zaskoczyć swoją lokalizacją. W polskich miastach na pewno jest ich coraz więcej – niezmiennie olśniewają swoich sąsiadów oraz zachęcają żądnych ciekawostek przyjezdnych.

Przestrzeń miejska uwielbia różnorodność i wszystko, co może przyłożyć się do jej upiększenia. Momentami wystarczy dość niewielka zmiana, żeby spowszedniałe miejsce, które przez dłuższy czas było identyczne, stało się nowym, atrakcyjnym punktem spotkań. Sekretem powodzenia takich pomysłów jest ich przemyślane umiejscowienie, bezbłędnie rozplanowana kompozycja i ciekawy element zaskoczenia. Takim efektem urzekają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do upiększenia swoich krajobrazów. Miasto uchodzące za nieprzyjemne wabi dziś artystyczne dusze z najróżniejszych zakątków świata. Ci natomiast pozostawiając po sobie niezwykle cenne pamiątki w formie pięknych wielkoformatowych grafik, skutecznie urzekają kolejnych zwiedzających.

Tym, co w słynnych muralach najbardziej niezwykłe, jest oczywiście ich format, oryginalność i unikalność. Każdy przyjmuje jedyny w swoim rodzaju kształt i został zaprojektowany pod określone miejsce. Różnorodność styli, lokalizacji czy kontekstu powoduje, że dowolna okolica nabiera dzięki nim nowego charakteru. Każde dzieło jest niestety podatne na sporo czynników zewnętrznych, takich jak między innymi silne nasłonecznienie czy planowane konserwacje budynków. Tym chętniej na co dzień je doceniamy, zajmując oczy każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.