adwokat kraków

W ostatnich latach bardzo wzrosła świadomość ludzi i chęć walki o samostanowienie o swoim losie. Najwyraźniej widać tę zmianę wśród kobiet. Choć problem nie dotyczył tylko płci pięknej, to głównie one były ofiarami. Na szczęście, coraz więcej osób walczy o wyjście z takich relacji.

Widać postęp, ale wciąż istnieje przyzwolenie na przemoc. Zmieniło się tylko jej oblicze. Chorobliwa zazdrość, niewybredne żarty, próba kontroli każdego kroku partnera, zachowania zbyt protekcjonalne – czasem łatwo to pomylić z okazywaniem miłości.

Co powinno Cię niepokoić?

Zwykle zaczyna się niewinnie. Od niewinnych docinek w towarzystwie znajomych, które stawiają Cie w niewygodnej sytuacji i powodują zakłopotanie. Wszyscy się śmieją, podkręcają luźną atmosferę. Ty się czerwienisz, jest Ci przykro, ale masz wrażenie, że nie masz się do kogo odezwać. Że jesteś przewrażliwiona.

Alarmująca jest też niezdrowa zazdrość. Oczywiście, partner powinien o Ciebie zabiegać, starać się i troszczyć, ale uważaj na ograniczanie normalnych kontaktów społecznych. Następnym krokiem mogą być prześladowania. Kontrola Twojego telefonu, podsłuchiwanie, czy nawet śledzenie niewątpliwie świadczą o problemie.

Gdzie szukać pomocy?

Na samym początku nie skreślaj samego partnera. Być może szczera rozmowa i poinformowanie o Twoich odczuciach uświadomią mu, że przesadza. Pamiętaj, że każdy z nas może mieć przykre doświadczenia z przeszłości. Oczywistym jest, że chcemy się ustrzec przed kolejnymi porażkami. Czasem jednak nasza podświadomość zbytnio podkreśla, to od czego chcemy uciec i zaczynamy zachowywać się nieracjonalnie, co może zrujnować naszą obecną relację. Pamiętaj, więc że zawsze warto zacząć od rozmowy. Podejdź do niej na spokojnie. Odpuść sobie kolejną awanturę bezpośrednio po nieprzyjemnej sytuacji. Poczekaj, daj czas Wam oboju na ochłonięcie z emocji. Problemy trzeba rozwiązywać na chłodno

W przypadku gdy Twoje sygnalizowanie problemów, rozmowy nie zmieniają sytuacji warto udać się do psychologa. Szczególnie dobre efekty widać, kiedy osoba widzi problem, rozumie Twoje nastawienie, ale sam nie potrafi zmienić swojego zachowania. Terapeuta pomoże zrozumieć skąd biorą się takie zachowania i co robić aby sobie z nimi poradzić. Musisz też sobie zdawać sprawę, że walka z taką sytuacją jest procesem. To potrwa, ale skoro osoba, która stawia Cię w niewygodnym dla Ciebie położeniu, chce się poprawić, to daj szansę. Spokojnie rozmawiaj, zwracaj uwagę, próbuj pomoc. Jesteście w tym razem i oboje chcecie poprawy.

Kiedy potrzeba jest pomoc prawna?

Niestety, zdarzają się relacje, których naprawić się nie da, bo jedna ze stron nie chce współpracować. Najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie takiego kontaktu. Co zrobić, kiedy oprawca nie chce dać nam spokoju? Należy udać się do prawnika, który podejmie odpowiednie kroki. Szukając takiej pomocy, kieruj się opiniami. Po wpisaniu w przeglądarkę np. adwokat Kraków, koniecznie dodaj hasło „rozwód”. Ułatwi, to wyszukanie specjalistów zajmujących się tego rodzaju sprawami. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Może uda Ci się dotrzeć do osoby, z którą pracował i dowiedzieć się, jak taka współpraca wyglądała. To ważne, bo wyrwanie się ze związku, w którym przemoc nie jest oczywista, nie jest łatwym zadaniem. Prawnik pracujący przy takich sprawach będzie wiedział na co zwrócić uwagę i jak zdobyć przekonujące dowody. Jeżeli w przypadku nawet najlepszych opinii, Tobie coś nie pasuje, odpuść i poszukaj kogoś innego. Fachowców jest wielu, a rozwiązywanie problemów w związkach, to zawsze bardzo delikatne sprawy. W 100% musisz ufać, osobie, której przekażesz informacje o swojej sytuacji i być może przyszły los.