Historia wykorzystania octu w celach kulinarnych sięga aż 3000 r. p.n.e. W krajach, które cieszą się bogatą tradycją produkcji piwa, wina lub cydru, tradycyjny ocet winny stanowi istotny element ich kuchni. Chociaż w Polsce zwyczaj stosowania octu (poza konserwowaniem żywności) nie był tak bardzo rozwinięty, jak u wielu naszych południowych sąsiadów, to wystarczy jednak zajrzeć do książek kulinarnych z XIX i początku XX wieku, by zauważyć, że produkt ten był wtedy dobrze znany i używany.
Ocet winny, jabłkowy, owocowy — ich szeroka tradycja
Nie tajemnicą jest, iż lata PRL-u kojarzone są przeważnie z ubóstwem składników oraz brakiem inspirujących wpływów kuchni świata. To właśnie te lata pozostawiły po sobie ogólnie dostępny 10% ocet spirytusowy. Tymczasem szeroko wtedy znany świat kulinarny doceniał już rzemiosło mistrzów octu z Modeny, producentów octów cyfrowych z Francji i USA, jak i również niszowych producentów octów owocowych od Wiednia po Bordeaux.
Na szczęście w ostatnich latach, przy większym zainteresowaniu polskich kucharzy, zarówno amatorówz jak i zawodowych, na dania i smaki innych kuchni, przy bogactwie dostępnych składników, także ocet winny zaczął być stosowany nie tylko jako element konserwujący żywność.
Unikalne smaki, w których ocet gra kluczową rolę
Obecnie octy są wykorzystywane we wszelakich rodzajach winegretów do sosów do sałatek, w marynatach, do sosów do mięs, do bezpośredniego pokrapiania warzyw, ryb oraz mięs, a także do deserów.
Oczywiście, najprostszym sposobem użycia octu, jest pokropienie nim dania. Tutaj zaleca się jednak, aby zamiast polewania octem potraw, delikatnie je nim skropić. Można też przy pomocy atomizera stworzyć „mgiełkę” octu. Takie wykorzystanie tego cenionego składnika ma za zadanie podkreślić smak dania, ożywić go, a nie zdominować.
Ocet winny jest bardzo często wykorzystywany jako składnik sosu do mięs. Zazwyczaj taki sos powstaje na patelni, na której przygotowywane jest mięso. Do pozostałości po smażeniu (po pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu) zaleca się dodać ocet, małą ilość cukru i kolejni redukować taki sos aż do momentu naturalnego zgęstnienia.
Co więcej, ocet to świetny sposób na zmiękczenie mięsa oraz dodanie mu unikatowego smaku. Bez wątpienia można zastosować wszystkie octy jabłkowe lub winne w swoich ulubionych przepisach na marynaty. Najbardziej klasycznym smakiem cieszy się marynata powstała z octu, oleju roślinnego s równych proporcjach oraz z dodatkiem soli pieprzu i ziół.